2020. március 19., csütörtök

Irodalom 5.b 52. óra: Molnár Ferenc élete


Kedves 5.b-sek!

Új fejezetet kezdünk irodalom tanulmányainkban: az elkövetkező hetekben Molnár Ferenc regényével, A Pál utcai fiúkkal foglalkozunk majd.



A regényt reményeim szerint mindenki elolvasta már. Ha szeretnétek feleleveníteni a történet részleteit, arra alkalmas lehet a regényből készült film megtekintése.

Kattints ide a filmért!

1. Az író életrajza:
Molnár Ferenc életéről az alábbi videó első 3 percében hallhatsz:







Molnár Ferenc 




Német–zsidó polgárcsaládban született. Édesapja, Neumann Mór (1848–1907) sebész volt, de sokáig üzemorvosként dolgozott: előbb a Margit híd építésénél, majd a Ganz Gyárban. Édesanyja Wallfisch Jozefa volt.

Középiskolai tanulmányait 1887 és 1895 között a Lónyay Utcai Református Gimnáziumban végezte. Utolsó gimnáziumi évében megválasztották az önképzőkör titkárának. Ekkor már aktívan újságírónak készült, de szülei nyomására 1896-tól egy évig a genfi egyetemen, később Budapesten jogot tanult. Ebben az időszakban már cikkei jelentek meg budapesti napilapokban, többek közt a Pesti Hírlapban, hazatérte után a Budapesti Naplóban. Ezzel párhuzamosan irodalmi műveken és idegen nyelvű színdarabok fordításán is dolgozott. Ekkoriban magyarosította nevét, azzal az indokkal, hogy felmenői közt akadt molnár.

A fiatal tehetségnek sorra jelennek meg művei. Gyors írói sikerét A Pál utcai fiúk (1907), míg színpadon A testőr (1910) című darabja hozta. Regénye a világirodalom egyik legszebb ifjúsági klasszikusa, számos adaptáció, feldolgozás jelzi szerepét. Különféle műfajú prózai kötetei mindig újra igazolták humanizmusát. Színpadi művei fölébe nőnek epikájának. Szórakoztató vígjátékai közül kiemelkedik Az ördög (1907), a Liliom (1909). Későbbi darabjai közül a legértékesebb Az üvegcipő (1924), majd Fedák Sárival való házastársi csetepatéit írja meg a Játék a kastélyban (1926) című híres darabjában. A világ színpadain a legsikeresebb magyar drámaíró.

2. A mű keletkezése

A Pál utcai fiúk című regény megírásának előzményeiről ITT olvashatsz . Miután elolvastad a szöveget, feltétlenül töltsd ki a szöveg alatt található kvízt! Remélem, hibátlan lesz!!! 

3. Feladat: 
Már beszéltünk róla a suliban, de most életbe lép, hogy szükséged lesz egy külön füzetre - lehetőleg nagy méretűre (A4-es) - vagy egy dossziéra, ahol a regénnyel kapcsolatos feladataid gyűlnek majd. Jobban örülnék a füzetnek, mert ebbe szépen sorban be tudjátok majd ragasztani a feladatokat, rajzokat, képeket....
Ha kiválasztottad a füzetet, készíts rá a regényhez illő borítót! Azaz egy rajzlapra készíts rajzot a regény egy jelenetéről, vagy hőséről, vagy egy jellegzetes tárgyról, helyszínről. És persze legyen rajta a regény címe is: A Pál utcai fiúk. Ja, és persze a ti saját nevetek!!!!

Határidő: A füzetborítóról készült fotókat a gulaandi@gmail.com e-mail címre várom március 25. (jövő szerda) éjfélig mindenkitől, - hiszen ez már egy kötelező házi feladat, nem teszt üzemmód!!!

Ha akár a mai óra anyagával, vagy akár a házi feladattal kapcsolatosan kérdés merülne fel bárkiben, szintén erre a címre írjon, és máris segítek!


Íme egy példa, hogy mire is gondoltam: 



De ötletet meríthettek korábbi kiadások könyvborítóiról is akár: 








Ezen a linken külföldi kiadásokból készült kiadások fejlapjait nézegethetitek.


Miközben a borítót tervezitek-rajzoljátok, hallgassátok a Vígszínházban jelenleg is műsoron lévő - már amikor éppen nincs a koronavírus miatt zárva minden színház :( - , a regényből készült musical zenéjét! Jó munkát!





Itt pedig betekintést nyerhettek, hogyan is készült a musical:



Hm...én kedvet kaptam ettől a lelkes csapattól, szívesen megnézném a srácokat majd a színházban! Nektek mi a véleményetek?




Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése