Kedves 5.b-sek!
Ez lett hát a mi internetes felületünk: egy szekreter, azaz írószekrény, mely alkalmas számtalan apróság tárolására, de helye van az alkotásnak is! Gyertek erre gyakorta, kukucskáljatok be a kincseket rejtő fiókokba, és alkossatok ti magatok is kincseket!
A múlt heti szerencsekerekes "tollbamondás" remekül sikerült. A mai órára kártyás feladatot kaptok. Minden szó, amit majd a felfordított kártyákon olvashattok, hiányos lesz. Pótolni kell a szavakba a következők valamelyikét: nj, nyj, nny, lj, llj, jj, j. Mindenképp értelmes szavakat alkossatok!
Mint a múltkor, most is 10 különböző szót várok mindenkitől szépen, helyesen bejegyezve a füzetébe, majd a fotót pedig a szokásos gulaandi@gmail.com e-mail címre!
A mai órán a rokon értelmű szavakról tanulunk. Miként a rokonok is hasonlítanak egymásra, úgy a rokon értelmű szavak is. Hasonló dolgot jelentenek, de másként hangzanak. Más a stílusuk, a hangulatuk.
Pl. Azt, hogy valaki alszik, így is mondhatom: szunyál, szundít, szundikál, csicsikál ....
Ugye ez, hogy egy dolgot többféleképpen tudunk kifejezni azért jó, mert
- árnyalni tudjuk beszédmódunkat
- el tudjuk kerülni a szóismétlést.
A rokon értelmű szavakat szakszóval szinonimáknak nevezzük. Ezt azért jó tudnotok, mert van egy hasznos oldal, Magyarország szinonímaszótára: szinonimaszotar.hu
Ha ennek a keresőjébe - a kék színű mezőbe - begépelitek mondjuk az előbbi példát, azt, hogy alszik,
majd ráklikkeltek a "keres" - narancssárga - gombra, máris számtalan rokon értelmű szót ad nektek az oldal:
A mai tanulást is az okostankönyv segíti majd. Olvassátok el a magyarázó részeket, majd a online feladatok megoldása következik. Ezek közül a 4. elég nehéz, így azt a bátrabbaknak ajánlom inkább!
Házi feladatot pedig a lecke végén található FELADATOK-ból kínálok majd.
FELADAT: Az alábbi öt feladatból mindenki válasszon kedvére hármat, amit megold a füzetében! A befotózott füzetmunkákat várom a szokásos e-mail címre: gulaandi@gmai.com
HATÁRIDŐ:A tavaszi szünet utáni nyelvtan óra napja: április 16. reggel 8 óra!
A mai feladatunk egy település megalkotása lenne. Mivel mindenki készített már egy-egy ház makettet, a való világban, ott a suliban készíthetnénk ezekből egy falut, vagy várost. Építenénk még a házakhoz közintézményeket: iskolát, boltokat, orvosi rendelőt, tűzoltóságot .... De ezt most sajnos nem tehetjük meg :(
Viszont - kapcsolódva az irodalom órai témánkhoz - ki-ki elkészítheti a grund makettjét.
Hogy miből? Bármiből, amit csak erre alkalmasnak találsz otthon - és persze a család is beleegyezik!
Nekem van egy újabb ötletem az eddigi papír, doboz, műanyagflakon ötleteken túl! Ez pedig nem más, mint a gyurma. Ha nincs otthon, az sem gond, mert pillanatok alatt készíthetsz te magad is.
Íme a recept:
250 g só
250 g finomliszt
1 dl víz
2 ek napraforgó olaj
Egy nagy tálba öntjük a sót, valamint a lisztet, és hozzáadunk 1-1,5 deci vizet.
Elkezdjük összekeverni, majd beleöntjük az olajat.
És: kész :)
Természetesen, ha több gyurmára van szükséged, nagyobb adagot is készíthetsz. Arra ügyelj, hogy ha nem azonnal használod fel mindet, a maradékot elcsomagolva hűtőben tárold, mert egyébként kiszárad!
További segítségként egy alaprajzot kapsz, ami azt jelzi mit, hová kell építeni a maketteden. Sőt képeket is csatolok, melyek a grundot ábrázolják - rajzok, színházi díszletek, filmes fotók és más gyerekek által készített makettek - , tehát megnézheted rajta, mit, hogyan kell megépítened a maketteden. (Ezeket a blogunkon találod az alábbi linken: )
Legvégső esetben rajz is készíthető - de ezt sajnos 5-össel nem, csak + pontokkal tudom jutalmazni.
Foglaljuk össze, mi is a feladat!
FELADAT: Építsd meg a grund makettjét!
ALAPANYAG: papír, fa, hurkapálca, fadarabok, dobozok, LEGO, építőkocka, flakon ... gyurma!
SEGÍTSÉG: alaprajz, fotók
HATÁRIDŐ: A tavaszi szünet utáni technika óra napja: április 21. reggel 8 óra!
Végre itt a péntek! Szerintem ez így, a digitális oktatás idején is felemelő érzés, hiszen én pl. a héten nem zaklatlak majd benneteket újabb feladatokkal :D ! Na, de ez a mai napra még nem érvényes, éppen ezért két feladat vár rátok. Mindegyik megoldását a Pál utcai fiúk füzetbe várom. És a több feladatra több időt is kaptok, jövő hét csütörtökig dolgozhattok a 7 - 8. fejezethez kapcsolódó 4 feladaton és egy fogalmazás megírásán.
És most lássuk csak, mi is legyen a fogalmazás!
Azt már megtanulta mindenki, hogy egy-egy regénynek, így A Pál utcai fiúknak is több helyszínen zajlik a sok-sok eseménye. Ügyesen össze is gyűjtöttétek egy előző feladatsorban e helyszíneket: az iskolai osztályterem, a grund, Füvészkert, Nemecsek lakhelye, a pesti utcák, Rácz tanár úr szobája.
A grundról szóló regénybeli leírásokból kettőt választottam, olvassátok el mindkettőt!
Hát kellett ennél gyönyörűbb hely a mulatozásra? Nekünk, városi fiúknak bizony nem kellett. Ennél szebbet, ennél indiánosabbat mi el se tudtunk képzelni. A Pál utcai telek gyönyörű sík föld volt, s ez volt az, ami az amerikai prériket helyettesítette. A hátulsó rész, a fatelep, ez volt minden egyéb: ez volt a város, az erdő, a sziklás hegyvidék, szóval minden- nap az volt, amivé éppen aznap kinevezték. és valahogy azt ne higgyétek, hogy védtelen hely volt a fatelep! Az egyes nagyobb farakások tetejébe várak, erődök voltak építve. Hogy melyik pontot kell megerősíteni, azt boka határozta meg. Az erődöt azonban Csónakos meg Nemecsek építette. Négy-öt ponton volt erőd, és minden erődnek megvolt a maga kapitánya. Kapitány, főhadnagy, hadnagy. Ez volt a hadsereg. Közlegény, fájdalom, nem volt, csak egy. Az egész grundon a kapitányok, főhadnagyok és hadnagyok egyetlen köz- legénynek parancsoltak, egyetlen közlegényt egzecíroztattak, egyetlen közlegényt ítéltek holmi kihágásokért várfogságra. (II. fejezet, 4. bekezdés)
Odabenn még senki se tudta, hogy ez a kis darabka föld talán már nem is az övék. Ez a kis darab terméketlen, hepehupás pesti föld, ez a két ház közé szorított kis rónaság, ami az ő gyereklelkükben a végtelenséget, a szabadságot jelentette, ami délelőtt amerikai préri volt, délután magyar Alföld, esőben tenger, télen az északi-sark, szóval a barátjuk volt, s azzá változott, amivé ők akarták, csak hogy mulattassa őket. (a IV. fejezet legutolsó bekezdéséből)
1. FELADAT: Írjatok a Pál utcai fiúk füzetbe fél oldal terjedelmű tájleíró fogalmazást, amely a grundot mutatja be! Ez legyen a cím is: A grund. A fenti kép sokat segít abban, hogy el tudjátok képzelni a helyszínt.
Gondolkozzunk csak el, mi is a feladat:
Írni kell egy tájleírást ( azaz szavakkal bemutatni egy tájat, a mi esetünkben most épp a grundot).
Mindezt úgy kell bemutatni hogy az is el tudja képzelni a helyszínt, aki még soha nem járt ott. Esetleg a Te fogalmazásodtól kap kedvet, hogy ő is ellátogasson oda.
Tényekről írj pontosan, részletesen! Hangulatosan mutasd be, képzeltesd el a tájat!
Neked kell eldönteni, hogyan mutatod be ezt a tájat:
- távolról érkezel és egyre közelebb érsz, egyre több részletet látsz meg
vagy
- a grundon vagy, bemutatod, majd egyre távolodsz onnan.
Mindenről írnod kell, ami azzal a tájjal kapcsolatos, ami ott van: épületek, utak, forgalom, növények, állatok ....
Még egy apróság:
- ne azt írd mindig, hogy van. Írd helyette: fekszik, elterül, áll.
- használhatsz az alábbi szavak közül is : alig látszik, árválkodik, magasodik, szomorkodik, terpeszkedik, kúszik, feketéllik, terebélyesedik, ég felé meredezik , stb, stb.
- ne csak azt írd, hogy: szép, csúnya, gyönyörű. Hanem pl félelmetes, lélegzetelállító, sötétbarna, szürke, sűrű, árnyas, napsütötte, mosolygós, tűzpiros, sugárzó, stb, stb.
Ha a egy-egy szó helyesírásában bizonytalan vagy, nézd meg Helyes-e így oldalon a helyes formát!
HATÁRIDŐ: a fenti feladatot, azaz a fogalmazást - vagyis annak befotózott képét - 2020. április 9., csütörtök reggel 8 óráig várom mindenkitől a szokásos e-mail címre: gulaandi@gmail.com
2. FELADAT:
Vegyétek is elő a Pál utcai fiúk füzetet! Írjátok fel a mai óraszámot és az órai címet, majd a feladatok számát és azok megoldásait!
⏬
56. óra
Feladatok az 7 - 8. fejezethez
1. Írd le annak a fejezetnek a számát, amelyikben az események történtek!
a) A visszafogadott Geréb egyelőre közlegényi rangot kapott. Boka azonban megígérte neki, hogy a csatában tanúsított viselkedése alapján visszakaphatja régi rangját. _______
b) Geréb édesapja azért ment el a grundra, hogy tisztázza fia helyzetét. _______
c) Boka kiáltványt helyezett el a grund palánkján, melynek első szavai így hangoztak: „Most mindenkinek talpon kell lenni! Birodalmunkat nagy veszedelem fenyegeti.”________
d) Nemecsek visszalopta a kis zászlót a szigetről, majd a vörösingesek elől felmászott egy magas fára. ________
e) Boka egy kis piros papirost tűzött a fára, rajta a következő felirattal: „Itt voltak a Pál utcai fiúk.” ________
f) Nemecseket elkeserítette, hogy betegsége miatt másnap nem lehet ott a háborúban. ________
2. A két Pásztor és Szebenics meglátogatták a beteg Nemecseket a Rákos utca 3. szám alatti otthonában. „Sorra kezet fogtak Nemecsekkel, és a komor, vad arcú Pásztor elérzékenyülve szólt: – Nekem pedig bocsáss meg.”
A két Pásztor több alkalommal is vétett Nemecsek ellen. Folytasd a mondatokat a történések megnevezésével!
Először a Múzeumkertben vétettek Nemecsek ellen, amikor ..._____________________________________________
Másodszor a Füvészkertben, amikor Áts Feri parancsára ...._____________________________________________
3. Írd ki a füzetedbe azt a szót vagy szókapcsolatot, amelyik igazzá teszi az állítást!
a) A háború napja gyönyörű tavaszi / nyári nap volt.
b) Boka megváltoztatta a korábbi haditervet, és emiatt Janóval egy sáncárkot / várfalat építtetett.
c) A sáncárokban az A és a B / a C és a D zászlóalj helyezkedett el.
d) A csapattámadásnál / a személyes támadásnál engedték a szabályok, hogy többen legyenek, de a személyes támadásnál / a csapattámadásnál nem lehetett kettőnek egy ellen harcolni.
e) Minden erőd fokán piros-zöld / piros-fehér színű zászlót lengetett a szél, csak a harmadik / negyedik számú erődről hiányzott a zászló.
f) A Pál utcai fiúk küldöttségének tagjai Cselén kívül Nemecsek és Boka / Weisz és Csónakos voltak.
g) Komoly haditudósítók szerint a háború legnagyobb veszedelme a zavar / a fertőzés.
4. Kövesd a zászló útját! Számozással állítsd sorba az eseményeket!
__ A Füvészkertbe belopódzott Nemecsek, és a várromból elvitte a zászlót. Felmászott egy fára, majd később ő maga fedte fel az ottlétét, és így visszavették tőle a zászlót.
__ Geréb elhozta a vörösingesek fegyvertárából, hogy kedveskedjen vele a Pál utcaiaknak.
__ Boka visszaküldte a Csele vezette követséggel a zászlót a vörösingeseknek. Megjegyezte, hogy ők becsülettel akarják visszaszerezni.
__ Áts Feri elvitte a grundról, és a vörösingesek elrejtették a füvészkerti romban.
HATÁRIDŐ:
A fenti feladatok megoldásait - vagyis a füzetmunkád befotózott képét - 2020. április 9., csütörtök reggel 8 óráig várom mindenkitől a szokásos e-mail címre: gulaandi@gmail.com
Jó kutatómunkát és fejtörést kívánok mindenkinek! Várom a szép fogalmazásokat: Andi néni
Örülök a sok szép házi feladatnak, amit ügyesen elküldtök nekem szinte mindannyian! Jó érzés látni, milyen ügyesek is vagytok!
Azért egy kis szomorúság is belém költözik, mikor itt-ott helyesírási hibák bukkannak elő. Éppen ezért ajánlom figyelmetekbe a következő oldalt:
Ezt az oldalt a Magyar Tudományos Akadémia üzemelteti. Neked csak be kell írnod a kérdéses szót a megfelelő mezőbe, és pár pillanat múlva érkezik a válasz, hogyan is kell azt a szót helyesen leírni! Használjátok, mert a helyesírás az általános műveltség fontos része!!!!
A mai órán az okostanknyvől dolgozunk szokás szerint. Kattintsatok ideés már lehet is olvasni mindarról, amit az azonos alakú szavakról tudni kell!
Vannak itt jópofa feladatok is - igazi rejtvények, ne hagyjátok ki semmiképp :) !
FELADAT: IDE KATTINTVA egy szerencsekerékhez jutsz. Pörgess a kerékkel 10X, majd írd le a füzetedbe a szavakat helyesen! Szóval 10 szót várok helyesen!!!! Olyan ez, mintha tollbamondást írnánk, csak most digitálisan tesszük :)
HATÁRIDŐ:
A fenti feladat megoldását- vagyis a füzetmunkák befotózott képét - 2020. április 7., kedd,, reggel 8 óráig várom mindenkitől a szokásos e-mail címre: gulaandi@gmail.com
Jó fejtörést kívánok mindenkinek! Várom a megoldásokat: Andi néni
Nagyon büszke vagyok rátok, mindenkire, aki rendszeresen írja és küldi a megoldott feladatot! Örülök, hogy kitartóan dolgoztok - tudtok ti, ha akartok :) !
Folytassuk is munkát ezzel a klassz lendülettel és haladjunk A Pál utcai fiúk történetével!
Első dolgunk az önállóan megoldott feladatok ellenőrzése. Kérlek benneteket, piros íróeszközzel pipáljátok a jó válaszokat, illetve javítsátok az esetleges hibákat!
Ha ezzel megvagytok, vár benneteket egy kis videó Molnár Ferencről. Végül pedig egy újabb feladatsor várja, hogy ügyesen megoldjátok A Pál utcai fiúk 5 -6. fejezete alapján.
Hajrá!
Feladatok az 1 - 2. fejezethez
1.feladat: Írd le a kérdésre adott helyes válasz számát!
A mű további részeiből majd megtudjuk, hogy A Pál utcai fiúk című regény története 1889-ben játszódik. Mikor kezdődtek a mű Első fejezetének az eseményei?
1. Egy hűvös novemberi napon, reggel nyolc órakor.
2. Egy meleg tavaszi napon, háromnegyed tizenkettőkor.
3. Egy meleg márciusi napon, háromnegyed egykor.
2. Kikről olvashattuk az első fejezetben a következőket? (Egy-egy nevet több helyre is írhatsz.)
a/ Ő volt az „első pad első” az osztályban. A tanár úr utasítására ő csukta be az ablakot „az ő komoly, szigorú kis pofájával”. Csengey
b/ „határozottan jellemes férfiú volt, és nem akarta a más levelét elolvasni” Nemecsek
c/ „Tizennégy esztendős volt, s arcán kevés nyoma volt még a férfiasságnak. De ha kinyitotta a száját, nyert néhány évet. A hangja mély volt, szelíd és komoly. S amit mondott, az is olyanforma volt, mint a hangja.” Boka
d/ „mindenkinek levegő volt. Se nem osztott, se nem szorzott, mint az egy a számtanban. Senki se törődött vele. Jelentéktelen kis sovány fiú volt, gyönge gyerek. És talán éppen ez tette alkalmassá arra, hogy jó legyen áldozatnak”. Nemecsek
e/ „örömében a szájába vette két ujját, és egy akkorát fütyölt, mint valami gőzmozdony. Ez a fütty különben az ő különlegessége volt”. Csónakos
3. Számozással állítsd sorba az első fejezetben elbeszélt eseményeket!
1. Az udvaron megpendült a zongora-verkli, és ezzel a természetrajzi teremben minden komolyságnak vége szakadt.
4. Nemecsek elmesélte a fiúknak, hogy előző nap a Pásztorok „einstandot csináltak” a múzeumkertben, azaz elvették tőle és társaitól a golyókat.
3. A fiúk felháborodtak azon, hogy a törökmézes felemelte a portékái árát: a korábbi egy krajcár helyett most minden két krajcárba került – és ráadásul kisebb adagot is mért mindenből.
2. Kis „papiros gombóc” járt körbe a fiúk között, és hirdette, hogy: „Délután háromkor közgyűlés. Elnökválasztás a grundon. Kihirdetni.”
4. Írd a füzetedbe azt a szót, amelyik igazzá teszi az állítást!
a) A regény második fejezetének az eseményei a grundon / az iskolában / a múzeumkertben játszódtak, az einstandot követő / az einstanddal megegyező napon.
b) A Csele / a Kolnay kalapjában összegyűjtött cédulák arról árulkodtak, hogy a Pál utcai fiúk legalábbtizennégyen / tizenegyen / húszan voltak.
c) Boka tíz / tizenegy / kilenc szavazatot kapott, Gerébre tizennégyen / hárman / heten adták le a voksukat.
d) Nemecseken kívül mindössze egy közlegény volt a grundon, egy fekete kutya, akit Hektornak / Bogáncsnak / Plutónak hívtak.
5. A grundon fontos alapszabályok, törvények uralkodtak, melyeket a Pál utcai fiúk hoztak. Írd le válaszaidat a füzetedbe!
a) Milyen volt a zászlójuk színe? Először: piros-zöld
később: piros-fehér.
Mi volt a változtatás oka? Áts Feri elvitte a zászlójukat, melyet Csele nővére varrt. Zöld szövetje már nem volt a nőnek, ezért lett az új zászló piros-fehér színű.
b) Mi volt a jelszavuk? Hahó, hó! Hahó, hó!
c) Hány koppantás jelezte a grund palánkján a fiúk érkezését? Négy koppantás volt a jel.
d) Jegyezz le a grund törvényei közül még egy nagyon fontosat! Aki bemegy a grund területére, „tartozik maga után bereteszelni az ajtót. Aki ezt elmulasztotta, annak várfogság járt.”
6. Írd be a füzetbe azoknak a mondatoknak a betűjelét, amelyekről a regény második fejezetében olvastál!
a) A grundon a fiúk közül csak egyetlen közlegény volt, Nemecsek, egyedül neki parancsoltak a kapitányok és a hadnagyok.
b) Boka azzal bízta meg Cselét, hogy a nővérével varrasson másnapra egy új zászlót.
c) A két Pásztor testvér elvette Nemecsektől a golyókat, a fiúk einstandra hivatkoztak.
d) Boka és társai megfogadták, hogy meg fogják védeni a grundot, és nem engedik, hogy onnan bárki elkergesse őket. Abban is megállapodtak, hogy el fognak elmenni a Füvészkertbe.
e) Szebenics butasága sokat segített abban, hogy a három Pál utcai fiú kijuthatott a Füvészkertből.
Feladatok az 3 - 4. fejezethez
1. Válaszolj! A kérdésekre adott válaszaidat írd le a Pál utcai fiúk füzetedbe!
a) „Látni való volt, hogy érdemeket akar szerezni az előléptetésre.”
Nevezd meg, kire vonatkozik az idézet! Nemecsek
Írd le, mi volt a rangja! Közlegény
b) „Szent isten – mondta Boka, egyre a távcsőbe nézve –, az, aki a lámpát viszi… az…”
Kit pillantott meg Boka? Gerébet
Ugyanez a személy megígérte a vörösingeseknek, hogy majd nyitva hagyja a Pál utcai kiskaput. Miért akarták megszerezni a vörösingesek a grundot? Labdaterület, szabadterület kellett nekik.
c) „Hát én már egész életemben folyton a vízben leszek? Mi vagyok én? Béka?”
Nemecsek másodjára is „megfürdött”, ezúttal az üvegház medencéjében. Mi okozta a bajt, miért vették észre a vörösingesek az üvegházban megbúvó fiúkat? Az üvegházban gyújtót vett elő, melynek fellobbanó fényét – az üvegfalon át – meglátták a vörösingesek.
2. Kikre ismersz az idézetekből, kik mondták a következő szavakat? Írd le a nevüket!
a) „rettenetes fiú volt, sőt híre járt, hogy kicsapták a reáliskolából. Erős gyerek volt, és hihetetlenül merész. De volt a szemében valami kedves és megnyerő” Áts Feri
b) „Féltékeny volt Bokára. Őbenne sokkal több volt a vér, a vakmerőség; a Boka csöndes, komoly természete nem tetszett neki. Ő magát sokkal különb legénynek tartotta.” Geréb
c) „Nincs az a bazár, amiben annyi minden lett volna, mint a […] zsebében. Volt abban bicska, spárga, golyó, rézkilincs” Csónakos
3. Döntsd el, hogy igazak-e (I) vagy hamisak (H) az állítások!
a) A várrom sötét fülkéjében nyolc tomahawkot (szekercét) találtak Bokáék. Ezek szerint a vörösingesek nyolcan voltak. I
b) A vörösingesek a lámpa körül guggoltak. Már nemcsak Boka, hanem Nemecsek is jól láthatta, hogy a kisebbik Pásztor mellett ott guggolt egy Pál utcai fiú is: Geréb. I
c) Szebenics butasága sokat segített Bokáéknak abban, hogy kijussanak a Füvészkertből. I
4. Összekeveredtek az olvasott fejezetekhez kapcsolódó események és regénybeli mondatok. Tegyél rendet köztük! Írd a számokat a megfelelő helyre!
Első fejezet: 2., 4.
Második fejezet: 1.,3.
Harmadik fejezet: 7.,8.
Negyedik fejezet: 5.,6.
1. Áts Feri elvitte a grundról a Pál utcai fiúk kis zászlaját, amely az egyik erőd tetejére volt kitűzve.
2. „És oda akarok menni, hogy összeszedjem, volt már vagy harminc golyó, de elémbe ugrott az egyik Pásztor, a kisebbik, és rám kiáltott: Einstand!”
3. Nemecsek elpanaszolta Bokának, hogy a grundon ő az egyetlen közlegény. A kapitány azzal vigasztalta a fiút, hogy ha jól viseli magát, és valamilyen tettel kitünteti magát, akkor májusban már tiszt lehet belőle.
4. A törökmézes duplájára emelte portékái árát, ráadásul kisebb adagot is mért mindenből.
5. Geréb három szivart vett elő a zsebéből, és Janó markába nyomta.
6. „A tanár megnézte a pecsétnyomót Ez volt ráírva: Gittgyűjtő Egyesület, Budapest, 1889.”
7. „Beláttak a sziget közepére, melyen kis tisztás volt, s ekkor meglátták a vörösingesek félelmetes csapatját.”
8. És mielőtt még Boka ebben megakadályozhatta volna, gyújtót vett elő a zsebéből, és rápörcintett az egyikre.”
5. Az iskolában semmiféle egyletet nem lehetett alapítani, a fiúk azonban megszegték a tilalmat, és gittegyletet alapítottak.
Kik töltötték be a következő tisztségeket? Írd le a neveket!
Elnök: Weisz,
Új elnök: Kolnay,
Pénztárnok: Kolnay,
Pecsétőr: Barabás,
Titkár: Nemecsek
6. Az egész regényre, azaz 1-10. fejezetre vonatkozó feladat:
Sorold fel, hol játszódnak az egyes fejezetek, azaz mi a helyszínük!
Az alábbi táblázat középső oszlopa az időpontokat is tartalmazza. Ez estek most még nem volt feladatotok, de érdemes tanulmányozni :) !
Az író születésének 140. évfordulójára összeállított kisfilm. Nézzétek meg, mielőtt folytatnánk a feladatokat!
FELADAT:
Vegyétek is elő a Pál utcai fiúk füzetet! Írjátok fel a mai óraszámot és az órai címet, majd a feladatok számát és azok megoldásait!
⏬
55. óra
Feladatok az 5 - 6. fejezethez
1. Számozással állítsd sorba az Ötödik fejezetben elbeszélt eseményeket! A füzetedbe csak a mondatok sorszámait kell lejegyezned!
__ Áts Feri arra utasította a Pásztorokat, hogy az einstand miatt ők is fürödjenek meg a tóban.
__ Szebenics jelentette Áts Ferinek, hogy a fegyvertárukból hiányzik a Pál utcai fiúk piros-zöld színű zászlaja.
__ Geréb azt állította, hogy a Pál utcaiak között egyetlen egy bátor fiú sincs.
__ Áts Feri megkérdezte Gerébtől, hogy nem tud-e valamit a zászló eltűnéséről. (Eszerint Geréb már állandó kémként szerepelt náluk.)
__ Az őrök magasba emelt lándzsáikkal tisztelegtek a Füvészkertből csuromvizesen távozó Nemecseknek.
__ Áts Feri alattomos dolognak tartotta, hogy megvesztegetéssel és alkudozással foglalják el a grundot.
__ A vörösingesek vezérének tetszett Nemecsek bátorsága, és fel is ajánlotta a fiúnak, hogy álljon be közéjük.
2. Válaszolj a kérdésekre a megfelelő szavakkal! A füzetedbe csak a megfelelő szót kell leírnod!
a) Hány nap telt el a gittegylet feloszlatása és az Ötödik fejezetben elbeszélt események
között?
Egy hét. Két nap. Egy nap.
b) Minek a jele volt, ha a szigeten égett a lámpa?
Nagy veszélyre figyelmeztetett. Áts Feri a szigeten volt. Mindenki elment a szigetről.
c) A vörösingesek törvényei szerint mivel kellett minden este behinteni a rom belsejét?
Folyékony mésszel. Apró kaviccsal. Finom homokkal.
3. Válaszolj a kérdésekre! A füzetedbe csak a válaszokat írd le!
b) Hány ember védett egy-egy erődöt? _________________________
c) Boka terve szerint amint az őrszem meglátja a vörösingesek közeledését, kinyitják nekik a kaput, majd ha mindannyian bejöttek a Pál utca felől, megtámadják őket. Mely erődök feladata volt a bombázás? ____________________________
d) A vörösingesek másik csapatát a Mária utca felől várták. Itt a C és D zászlóaljnak az volt a feladata, hogy futást színleljenek.
: Hová kellett menekülnie a C zászlóaljnak? ____________________
: Hová menekült a D zászlóalj? ______________________________
e) Ki lett Boka hadsegédje? __________________________________
4. Ki mondta, kinek mondta a következő szavakat? A füzetedbe csak azt írd le, ki mondta kinek!
a) „Mert ők kimondták rólam… hogy … hogy áruló vagyok…”
HATÁRIDŐ:
A fenti feladatok megoldásait - vagyis a füzetmunkád befotózott képét - 2020. április 3., péntek éjfélig várom mindenkitől a szokásos e-mail címre: gulaandi@gmail.com
Jó kutatómunkát és fejtörést kívánok mindenkinek! Várom a megoldásokat: Andi néni
A mai nyelvtan órán a házi feladat ellenőrzése után egy játék vár rátok, majd az okostankönyvből meg kell tanulnotok minden fontosat az egyjelentésű és a többjelentésű szavakról. Ezután ismét játszhattok, hiszen 4 játékot készítettek nektek az okostankönyvbe a mai anyaghoz.
Végül lesz egy házi feladatotok is :)
Legyetek nagyon ügyesek, dolgozzatok szorgalmasan :)
Házi feladat ellenőrzése:
Íme a lehetséges megoldások - más szavak is megfelelőek lehetnek:
A mai első feladatotok egy játék lesz. Az ellentéte jelentésű szavak labirintusába küldelek benneteket. Kérem, hogy mindenki játsszon 5 menetet, közben pedig jegyezze fel a füzetébe a játékban kapott szót, majd annak az ellentétét, amit a labirintusban meg kellett találnia! Vigyázzatok, minél többet játszatok, annál több szörnyecske próbálja nehezíteni a dolgotokat Ügyesek legyetek ám!
Játék 1. szó: 2. szó: 3. szó: 4. szó: 5. szó:
Várom a fotókat a játék szavairól a gulaandi@gmail.com e-mail címre!
Az egyjelentésű és a többjelentésű szavakról ma is az okostankönyv segítségével tanulhatunk meg minden fontosat.
KattintsIDEés máris munkához láthatsz! Olvasd el az egyjelentésű, majd a többjelentésű szavakról írt tudnivalókat, majd csináld meg mind a 4 online feladatot! Házi feladat:
Az online feladatok után találod a "FELADATOK" részt, ahonnan a 4. feladatot választottam házi feladatnak. Az itt látható, sárga hátérre írt 5 szónak több jelentése is van. Írj ezekkel egy-egy mondatot a füzetedbe! Egy szóval tehát legalább két mondatot kell írnod, hiszen több jelentése van minden megadott szónak.
Pl.: beborul 1. jelentés: az ég beborul eső előtt
2. jelentés: beborul az autó az árokba.
Határidő:
A füzetbe írt feladatról készült fotókat IV. 02., csütörtök reggel 8-óráig várom a gulaandi@gmail.com e-mail címre!